Šta treba da znate o novom Zakonu o elektronskom fakturisanju?
Početak primene novog Zakona o elektronskom fakturisanju odložen je za ovu godinu, pa za javni sektor kreće od 01.05.2022, a počevši od 01.07.2022. subjekti privatnog sektora takođe imaju obavezu da primaju i čuvaju eFakture koje šalje javni sektor. Kako se taj datum polako približava, postaje jasnije da je elektronsko fakturisanje proces koji treba dočekati spreman.
Šta uređuje zakon i ko ima obavezu da izdaje eFakture?
Zakonom se uređuju izdavanje, slanje, prijem, obrada, čuvanje, sadržina i elementi elektronskih faktura u transakcijama među subjektima privatnog i javnog sektora i transakcijama unutar tih sektora.
Elektronska faktura je verodostojna isprava i šalje se i prima u strukturiranom formatu koji omogućava potpuno automatizovanu elektronsku obradu podataka preko državnog sistema elektronskih faktura. Ovaj sistem je informatičko-tehnološko rešenje preko kog se vrše slanje, prijem, evidentiranje, obrada i čuvanje eFaktura. Ovo suštinski znači da će ceo proces, jednom kada usvojite princip formatiranja eFaktura, biti značajno ubrzan, a papirologija smanjena.
Dobra opcija za vlasnike malih i srednjih biznisa jeste i angažovanje knjigovođe koji će voditi računa o tome da vaše poslovanje isprati aktuelnu pravnu regulativu.
Obavezu izdavanja i čuvanja elektronskih faktura imaju svi subjekti privatnog i javnog sektora, ali i poreski punomoćnici stranih lica u Republici Srbiji.
Svi korisnici sistema elektronskih faktura nalaze se na listi korisnika koja je javna i sadrži poreske identifikacione brojeve subjekata javnog sektora, subjekata privatnog sektora i dobrovoljnih korisnika ovog sistema koji imaju obavezu da prime i čuvaju elektronsku fakturu u skladu sa Zakonom.
Šta sadrži eFaktura?
Svi obavezni elementi eFakture su definisani Zakonom, a aktom ministra nadležnog za poslove finansija bliže se uređuju detalji oko sadržaja eFaktura.
Elektronska faktura se po Zakonu smatra dostavljenom u trenutku izdavanja.
Kako se čuvaju eFakture?
eFaktura izdata ili primljena od strane subjekta javnog sektora trajno se čuva u sistemu elektronskih faktura, dok je rok čuvanja za subjekte privatnog sektora deset godina od isteka godine u kojoj je izdata faktura.
Kaznene odredbe u Zakonu
Kazne za nečuvanje eFakture kreću se do 2.000.000 dinara, a nadležna inspekcija može vršiti nadzor, pa su svi subjekti u obavezi da joj obezbede uvid u podatke o poslovanju, poslovnu dokumentaciju, prateću tehničku opremu i uređaje koji su u vezi sa obavezama propisanim zakonom.
Kako vam Banqup može pomoći u eFakturisanju
Možete se registrovati na www.oblaci.rs i besplatno isprobati našu platformu do 30.06.2022!
Banqup - lakše, brže, sigurnije
Aktiviraj Banqup